ScienceBits
Lente Gábor blogja
A Dűne tudománya. Bevezetés
TUDOMÁNYOS? FANTASZTIKUS!
Még 2021 októberében történt, hogy a Magyar Tudományos Akadémia meghívta a blogomat az évente szokásos folyóirat- és könyvtámogatási pályázatára. A pályázattak kapcsolatos ügyintézés igencsak vontatottan ment minden lépcsőben, ezért másfél év kellett ahhoz, hogy a meghívás után a pályázatot kiírják, azt meg is írjam, elbírálják, a sikerességről értesítsenek, majd ténylegesen felhasználható támogatást is kapjak. Tulajdonképpen azóta már következő évi pályázatra is meghívtak és pályáztam is rá.
Őszintén szólva a támogatás felhasználási feltételei teljességgel lehetetlennek tűntek számomra, ezért egy jó ideig gondoltam azt, hogy szép dolog ugyanaz meghívás, de nem feltétlenül muszáj eleget is tenni neki. A kétségeimet nem tejesen tartottam magamban, és egy ilyen beszélgetéskor az egyik, általam nagyra becsült akadémikus megjegyezte: ha az Akadémia egy kis pénzt akar hozzám vágni, akkor legalább annyit tegyek meg, hogy nem hajolok el előle. Nem feltétlenül jellemző rám, hogy hallgatok az ilyen tanácsokra, de ezúttal megtettem.
A közel lehetetlen költési feltételek előtt még volt egy hasonló súlyosságú probléma: mire költsem a támogatást? A blogomat kézzel írom, a tárhelyet és a webes hátteret a Pécsi Tudományegyetemtől ingyen kapom, kimutatható állandó költségem nincs vele. Egy személyben nem is pályázhattam, csak gazdálkodó szervezet közvetítésével. Ez a szervezet természetesen az Egyetem lett, de a szabályok szerint a támogatást belső költségre nem lehetett fordítani, csak külsőre.
Szerencsére csak akadt ötletem. Tavaly a Természettudományi Karon néhányan összefogtunk, és elnyertük a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Mecenatúra pályázatának támogatását arra, hogy tudományos ismeretterjesztéssel foglalkozó médiaműhelyt alapítsunk. Ennek eredményeiről rövidesen írni is fogok ezen a blogon. Az ottani tapasztalatok alapján jött az ötlet, hogy néhány bejegyzésből meghallgatható podcastot kellene készíteni profi hangszerkesztéssel, közismert hanggal.
Tavaly írtam egy könyvfejezetet a Dűne filmben és regényben központi szerepet játszó fűszer és a mai kábítószerek összehasonlításáról. Így aztán az első ötlet az volt, hogy ez alapján lehetne podcastot írni, ami a könyv népszerűsítéséhez is hozzájárul. Az anyagi lehetőségek nyolc ilyen elkészítését tették lehetővé.
A Dűne fantáziavilágát kimondottam szeretem. Ennek kézzelfogható bizonyítékaként szerepeljen itt egy fotó, amely a könyvespolcom azon részéről készült, ahol a Dűne-sorozatba tartozó regények vannak. Angolul az összes megvan, magyarul az első kettő.
Már jóval a tavalyi könyvfejezet megírása előtt is tudtam arról, hogy angolul olyan könyv is van, amely a Dűne tudományos hátterével foglalkozik (Science of Dune), ez is az ihlet forrásai között szerepel.
Fontos kérdés volt eldönteni, hogy kinek a hangja lenne jó a podcastokhoz. A Dűne 2021-es, Denis Villeneuve által rendezett filmváltozata tetszett nekem, így adta magát a gondolat, hogy az ott szereplő magyar szinkronszínészek egyikét válasszam. Az a cég, amelyet a Médiaműhely tevékenysége miatt megismertem, a szinkronszakma gyakorlatilag összes nagy nevével dolgozik együtt. Ott a kapcsolattartóm Kőszegi Ákost javasolta, aki a Dűnében Gurney Halleck magyar hangja. A regényalak nem főszerepelő, de elég karakteres, s a film második, 2023. novemberében megjelenő részében is szerepelni fog, mert túlélte a Harkonnenek támadását, így aztán ez elég jó választásnak tűnt. Kőszegi Ákos egyébként a Dűnében a szerepet alakító Josh Brolin mellett, Tom Hanks, Colin Firth és Samuel L. Jackson megszokott magyar hangja is, de nekem leginkább a Miami helyszínelők főszereplője, Horatio (David Caruso) jut eszembe, ha őt hallom.
A podcastok előtt és után van bevezető és levezető szöveg is. Ehhez is a podcastkészítő cég kapcsolattartója adta az ötletet. A Dűnéből 1984-ben David Lynch rendezésével is készült film. Ennek az elején egy fiatal nő, Irulan hercegnő vezeti be a történetet (az ő karaktere az új filmváltozat első részében nem szerepel, de a másodikban fog majd). Így aztán eredetileg ehhez a fiatal női hanghoz hasonlót akartunk keresni. Maga bevezető és levezető szöveg a regényben Irulan hercegnőnek tulajdonított mondatokból áll. Gyorsan meg is néztem az 1984-es filmváltozat stáblistáját, onnan tudtam meg, hogy abban Irulan hercegnő magyar hangja szintén nagyon neves magyar szinkronszínésznő, Solecki Janka volt. Ez elsőre megdöbbentett, mert a koránál fogva ő 1984-ben éppen kinőtt az óvodából, de mint kiderült, a magyar szinkron csak sokkal később, 2001-ben készült. 2023-ban aztán szerencsésen alakultak a dolgok: a podcastokban szereplő nő hang nemcsak hasonlít Solecki Jankaéra, hanem az övé.
A nyolc podcast nyolc egymást követő napi blogbejegyzésben hallgatható meg. Minden esetben írott szövegként elolvasható is:
- 1. Fűben, fában, féregben a Dűne-orvosság
- 2. Függő nyugtalanság a Dűnében
- 3. A Dűne csillagrajza
- 4. A Dűne emberi számítógépei: navigátorok és mentátok
- 5. Boszorkányiskola a Dűnében: a Bene Gesserit
- 6. Dűnék a Dűnén
- 7. A Dűne felszíni valósága: cirkoruha vagy halál
- 8. A Dűne beszédes nevei
Most épp ennyi tellett. Úgy tűnik, az idén ismét kapok blogtámogatást az Akadémiától, így előfordulhat, hogy folytatás is lesz.
2023.04.16.